Існує більше сотні брендів-виробників пристроїв для побудови розумного будинку, десяток популярних платформ та безліч варіантів рішень, але базово всі поділяються на дротові (там, де підключення пристроїв вимагає наявність кабелю) та бездротові (підключення "через повітря", по wi-fi чи іншому бездротовому протоколу) системи. Існує думка, що лише дротові системи надають достатню надійність та дозволяють безпечно керувати системою.
Дротова vs Бездротова системи в дизайні інтер'єру
Міф: бездротова система постійно глючить, щось відвалюється і розвалюється
Реальність: багатоквартирні будинки дійсно мають високу концентрацію wifi-мереж, але по-перше, пристрої розумного будинку не переміщуються і не гуляють по квартирі ;) По-2 трафік, який десяток розумних пристроїв генерує за місяць, дорівнює приблизно 1 хвилині вашого відео з YouTube. По-третє, нема жодного пристрою, чутливого до швидкості wifi, навіть камера з онлайн-трансляцією буде створювати навантаження приблизно 100 kbps (це приблизно 1/1000 якщо ви маєте зовнішнє підключення 100 мегабіт)
Доречі, одна з провідних систем охорони Ajax побудована саме за бездротовою технологією!
Міф: тільки дротова система забезпечує достатній рівень безпеки
Реальність: згаданий вище Ajax просто піднімає тривогу при втраті або джемінгу сигналу. За 5 років досвіду роботи з ним ми маємо лише один подібний випадок на об'єкті в Ірпені у березні 2022 року, в період окупації, коли був відсутній будь-який зв'язок та електрика на протязі місяця. Якщо говорити про щось просте і дешеве, як RF-термосенсор з aliexpress, то дійсно він передає дані у відкритому вигляді і пакет теоретично можна перехопити, щоб дізнатись… температуру на вашому балконі :) Стосовно відеоспостереження ми використовуємо протокол підключення Apple HKSV, наразі невідомі приклади успішного втручання.
Міф: дротові системи надають більші можливості
Реальність: все рівно навпаки. Дротова система обмежена закладеними при проекті параметрами, вона фізично не маштабується і не здатна змінюватись - проводи в стінах це… проводи в стінах. Аргумент про обмежену кількість бездротових пристроїв також застарів, в наших проектах є приклади роботи з сотнею+ бездротових пристроїв, які чудово працюють.
Міф: бездротові системи мають проблему живлення
Реальність: тут варто нагадати розподіл пристроїв на сенсорні та виконавчі. Сенсорні, такі як датчик температури/вологості (фото 3 в галереї вище) чи датчик протікання, працюють компактної батарейки типу CR2032 ("таблетка") до 2 (!) років завдяки використанню спеціалізованих протоколів обміну даних (ZigBee). Виконавчі пристрої, наприклад термоголовка радіатора, замок або мотор від штори, дійсно потребують зарядки чи заміни батарей приблизно раз на півроку-рік, що погодьтесь зовсім не велика плата за гнучкість рішення та відсутність кабелів на стінах.
Міф: у дротової системи спрощена установка, налаштування та підтримка
Реальність: все рівно навпаки. Установка дротової системи потребує штроблення стін для прокладання кабелів, що виконується лише разом з будівництвом або капітальним ремонтом. Крім цього буде необхідним альтернативний проект звичайної електропроводки, так як керування наприклад світлом має здійснюватись через центральну шафу з виконавчою системою. Простимо словами: в класичному виконанні дроти через локальну розподільчу коробку йдуть до перемикача і до лампи, а у випадку дротового розумного будинку, всі дроти розумних пристроїв йдуть через одну центральну шафу і "зірочкою" розходяться далі. На практиці це ще означає в рази більшу довжину кабелю.
Висновки з розглянутого дуже прості:
- Встановлення системи дротового розумного дому наприклад в орендованому на невизначений термін приміщенні, не виглядає як мінімум раціональним, а в реальності - неможливо. Те саме стосується необхідності суттєвого перепроектування електричної в тому числі мережі, що в разі завершеного ремонту виглядає як "о, ні!". Крім того, всі без виключення дротові системи суттєво дорожчі за бездротові рішення, а крім цього прив'язка до певного бренду позбавляє вас вибору дизайну пристроїв, які ви будете бачити кожен день.
Тим не менш, дротова система має певні переваги. Наприклад, всі прилади зосереджені в одному місці і технічний догляд та обслуговування такої системи значно комфортніший для сервісного інженеру. - Надійність бездротової системи забезпечується по-перше вибором надійної платформи керування, по-друге якісним обладнанням, і що дуже важливо - wi-fi роутерами хорошого класу, наприклад - Keenetic. Трафік між пристроями (крім відеокамери) насправді мізерний і навіть в багатоквартирному будинку з "засміченим" 2,4Ггц діапазоном все працює.
- Керування дротовими системами зазвичай здійснюється окремо розробленими програмами, які не сумісні з жодною з існуючих систем інтеграції: Apple HomeKit, Google Home чи Alexa. Ми працюємо з різними системами, але серед самих рекомендованих у нас Apple HomeKit, це гарантує топову якість зручності та дизайну, а також дозволяє інтегрувати кращі пристрої від кращих виробників за дуже привабливими цінами.